Akcesoria rowerowe, które każdy powinien mieć

Podczas kupowania roweru zwraca się uwagę na takie rzeczy jak jego rozmiar, pozycje na siodełku, czy też sam typ roweru. Oprócz jednak tego, czy kupi się kolarzówkę, czy też zwykły rower górski, powinno się także wiedzieć, że nowy rower powinien być wyposażony w kilka przydatnych dodatków. Jakie są popularne akcesoria rowerowe, które zwyczajnie trzeba mieć?

Bezpieczeństwo na rowerze

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się dodatki do roweru, to że trzeba mieć takie, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Jak bowiem wiadomo, rower, choć jest świetny podczas zabawy, rekreacji czy też nawet jeżdżenia nim do pracy, to jednak jest również często śmiertelnie niebezpieczny. Nie dziwi zatem zupełnie to, że ilość dodatków związanych z bezpieczeństwem jest szczególnie duża.

Podstawowymi akcesoriami, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa na rowerze, są oczywiście te związane z zabezpieczeniem ciała oraz widocznością rowerzysty. Z tego też powodu kluczowe jest posiadanie odpowiedniego kasku, który będzie zabezpieczał głowę przed uszkodzeniem, a także lampki rowerowe, które wpływać będą na poprawę widoczności rowerzysty i zminimalizują ryzyko wypadku.

Oprócz jednak tych dwóch elementów warto wyposażyć się w takie dodatki, jak dzwonek do roweru, który będzie w stanie zasygnalizować naszą obecność na drodze, a także odblaski, które podobnie jak lampki rowerowe, poprawią naszą widoczność.

Elementy serwisowe

Rower, podobnie jak każdy inny pojazd, od czasu do czasu staje się ofiarą awarii. Podobnie również jak w samochodzie, często awarie te uniemożliwiają dalszą jazdę. Na szczęście praktycznie wszystkie usterki da się w rowerze usunąć samodzielnie. Wystarczy tylko mieć do tego specjalne narzędzia.

Najczęściej spotykaną awarią roweru, jest oczywiście złapanie gumy. Jak się jednak okazuje, żeby naprawić przebitą oponę, wystarczy tylko jeden lub dwa podstawowe klucze, oraz zestaw naprawczy do kół i pompka.

Liczniki rowerowe

Rzecz jasna popularne akcesoria rowerowe nie muszą być ściśle związane z bezpieczeństwem lub być do bólu praktyczne, jak zestaw kluczy imbusowych. Dobrze jest mieć takie dodatki, które będą służyły głównie rozrywce i poprawie przyjemności z jeżdżenia na rowerze. Doskonałym tego przykładem jest licznik rowerowy.

Podstawowe liczniki rowerowe są w stanie mierzyć oczywiście prędkość, z którą porusza się rower, lecz również czas podróży, oraz przebytą odległość. Na rynku znaleźć jednak można bez trudu modele znacznie bardziej zaawansowane, które wyposażone są w dużych rozmiarów kolorowy wyświetlacz. Mogą one wyświetlać np. mapę z aktualną pozycją. Co więcej, takie modele mogą łączyć się z telefonem lub opaską sportową noszoną na ręce i monitorować np. puls, czy też inne parametry ciała.

Bagażnik rowerowy

Często na rowerze chce się przewieźć jakiś niewielki bagaż, np. ubranie na zmianę podczas dłuższej wycieczki. Niezbędne jest do tego posiadanie albo bagażnika rowerowego, albo też najlepiej specjalnych zaczepianych na ramę sakw rowerowych. Te uszyte z wysokiej jakości, wodoodpornego materiału torby, są w stanie pomieścić naprawdę sporą ilość rzeczy, które przydatne mogą być podczas jazdy na rowerze.