Jak zadbać o oświetlenie rowerowe?

Jeśli chce się jeździć rowerem np. do pracy lub też rekreacyjnie w czasie weekendu, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie jego wyposażenie. Zalecane jest posiadanie na głowie odpowiednio kasku, czy też ubranie się w dobrą koszulkę i spodenki. Co jednak również niezwykle istotne, koniecznie na rowerze musi być obecne dobrej jakości oświetlenie. Z jakiego powodu trzeba je posiadać, a także jak się je powinno wybierać?

Dlaczego powinno się zadbać o oświetlenie rowerowe?

Zanim przejdzie się do kwestii wybrania w specjalistycznym sklepie dobrego rodzaju oświetlenia rowerowego, przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, co sprawia, że jest ono aż tak bardzo ważne. Dlaczego taki dodatek należy koniecznie mieć?

W pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, że oświetlenie rowerowe jest wymagane przez przepisy. Jeśli więc wyjedzie się rowerem na ścieżkę rowerową bez posiadania odpowiedniego rodzaju oświetlenia, może się to zakończyć nawet otrzymaniem dość pokaźnego mandatu.

Oczywiście założenie na swój rower odpowiedniego oświetlenia nie wynika tylko z chęci uchronienia się przed nieprzyjemnością w postaci mandatu. Ma to również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Jak się bowiem okazuje, rowerzysta jest na drodze naprawdę słabo widoczny. Nie chodzi tu tylko o porę wieczorną czy też zupełną noc, lecz również w ciągu dnia często trudno jest rowerzystę dostrzec. Z tego też powodu koniecznie trzeba mieć dodatkowe oświetlenie, które będzie sygnalizowało obecność rowerzysty, a to pozwoli uchronić go przed często naprawdę poważnymi uszkodzeniami ciała.

Wybieramy odblaski rowerowe

Od czego powinno się zacząć wybieranie odpowiedniego rodzaju oświetlenia rowerowego? W tym wypadku warto zacząć od możliwie najprostszych rozwiązania, czyli od odblasków. Nie jest to element emitujący światło, lecz jedynie je odbijający. Takie odblaski mogą więc odbijać światło latarni czy też to generowane przez samochodowe reflektory.

Gdzie powinny być takie odblaski mocowane? Przyjmuje się, że zdecydowanie najlepszym na nie miejscem są koła rowerowe, ponieważ są one w ciągłym ruchu, więc istnieje ogromna szansa, że będą naprawdę skutecznie działały. Równie dobrym miejscem na odblaski są pedały rowerowe. 

Jak wybrać oświetlenie rowerowe?

Oczywiście dobre oświetlenie rowerowe to nie tylko same odblaski, lecz koniecznie trzeba dodatkowo zastosować także lampki rowerowe. Jak się je powinno wybierać?

Lampki rowerowe powinny być przede wszystkim wyposażone w diody led, które nie tylko będą generowały dużą ilość światła przy niskim poborze prądu, lecz również będą naprawdę wytrzymałe i trwałe. Zestaw lampek rowerowych powinien składać się z lampki przedniej, a także lampki tylnej. Model na przód powinien mieć kolor biały, a także świecić ciągłym światłem. Z drugiej strony model na tył to kolor czerwony, a także funkcja migania, co przyczyniać się będzie do większej widoczności.

Podczas wybierania takiego oświetlenia trzeba przyjrzeć się temu, jaka będzie jego moc oraz jaki będzie kąt świecenia. Oprócz tego poleca się sprawdzenie, jakie będzie źródło zasilania lampek.