Jaki rower górski wybrać?

rower górski

Na nasze polskie drogo najlepszym wyborem będzie rower górski. Pozwala on bez żadnych problemów pokonać kilkadziesiąt kilometrów. Dodatkowo jest to idealna opcja, kiedy potrzebujemy roweru łączącego ze sobą elementy komfortu, a szybką sportową sylwetką. Nie możemy zapomnieć oczywiście o uniwersalności takich rowerów. Przy jego pomocy można pokonywać zarówno przeróżne górskie trasy, jak i drogi asfaltowe. Wszystkie te cechy ukazują, dlaczego tak często są wybierane.

Kiedy powstały rowery górskie?

Pierwsze prototypy rowerów MTB ukazały się w roku 1933, czyli dość dawno. Najczęściej przy jego pomocy transportowano ciężkie pakunki. Charakteryzował się grubymi oponami oraz wytrzymałą, toporną konstrukcją. Dopiero w latach 70 rowery górskie przypominały te, jakie znamy z dzisiaj. Nagły wzrost popularności był spowodowany zakazem jazdy motocyklem po pewnym wzgórzu w Stanach Zjednoczonych. Wtedy nastąpił czas, w którym zaczęto udoskonalać wcześniejsze egzemplarze przykładowo model Excelsior.

Jak wybrać rower górski?

rower górski

Często zakup roweru górskiego jest równoznaczny z wydaniem kilku tysięcy złotych. Dlatego powinno się dobrze zastanowić jaki określony model kupimy. Warto zwracać szczególną uwagę na różne parametry, przed podjęciem kluczowej decyzji. Różnorodne modele można zamówić na stronie GreenBike.

Oczywiste jest, że rowery damskie i męskie różnią się geometrią, siodełkami i kilkoma innymi parametrami w tym przypadku jest dokładnie tak samo. Jest to pierwsza decyzja do podjęcia. Kolejnym ważnym elementem jest rama, która wpływa na przeznaczenie roweru. Najbardziej uniwersalne wykorzystywane są w XC, cechują się tym, iż dzięki adekwatnej geometrii i niskiemu skokowi można poruszać się zarówno po normalnej drodze, jak i w górach. Dlatego na drogach jest największe prawdopodobieństwo, że spotkamy rower właśnie z taką ramą. W bardziej rozbudowanych egzemplarzach amortyzatory znajdziemy na przodzie i tyle.