Jakie cechy ma rower szosowy? Czym różni się od innych?

rower szosowy

Rower szosowy to rower zaprojektowany do wyścigów i kolarstwa wyczynowego. Rowery szosowe są zazwyczaj wykonane z mocnych i lekkich materiałów, takich jak aluminium, stal, tytan i włókno węglowe. Rowery szosowe mogą być używane do celów rekreacyjnych, takich jak weekendowe przejażdżki, ale nie jest to zalecane, ponieważ są one bardzo drogie i nie do końca sprzyjają wygodzie.

Czym różni się rower szosowy od roweru górskiego lub turystycznego?

Rowery szosowe zostały zaprojektowane i skonstruowane w taki sposób, aby wykorzystać aerodynamikę wiatru i drogi w celu osiągnięcia maksymalnej prędkości. Niektóre rowery szosowe posiadają ramę z włókna węglowego, która zmniejsza masę roweru i pomaga zwiększyć stabilność podczas skręcania i pokonywania wzniesień. Większość rowerów szosowych posiada widelec ze stopu z kilkoma rurkami sterowymi, co pozwala zmniejszyć masę. Wszystkie te cechy konstrukcyjne sprawiają, że rower jest lżejszy i może osiągać większe prędkości.

rower szosowy

Rowery szosowe, zakupiona np. tutaj, są podobne do rowerów górskich, ale są przeznaczone do jazdy po drogach utwardzonych. Ze względu na charakter terenu, w rowerach szosowych nie stosuje się ciężkiego osprzętu, jak w rowerach górskich. Rowery szosowe są stworzone do osiągania prędkości, a najlepsze modele mają aerodynamiczne ramy, które generują niski opór wiatru. Koła również szybko się toczą, a w rowerach można znaleźć piasty wewnętrzne lub hamulce tarczowe.

Typowe cechy, jakie mają rowery szosowe

Rowery szosowe mają zazwyczaj opuszczaną kierownicę, a nie płaską, co ułatwia pochylanie się nad nią podczas jazdy z dużą prędkością. Większość rowerów szosowych ma zakrzywione siodełko, dzięki czemu użytkownik znajduje się w pozycji pochylonej, co sprzyja efektywności pedałowania. Rower szosowy to rower o kształcie kierownicy i geometrii przypominającej rower wyścigowy.