Jakie hamulce i opony powinien posiadać dobry rower Gravel?

Aby wybrać porządny rower Gravel warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę i design, ale również na kluczowe elementy. Mowa tutaj przede wszystkim o hamulcach i oponach, które mają duży wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo.

Jakie hamulce wybrać?

W rowerach Gravel większość producentów montuje hamulce tarczowe, które zapewniają odpowiednią siłę hamowania na dość technicznym terenie. Bardzo wielu rowerzystów, którzy preferują długie wyprawy decydują się na mechaniczne modele, które są zdecydowanie prostsze w serwisie. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że hydrauliczne tarczówki zawsze będą lepszym wyborem pomimo tego, że ich cena jest znacznie wyższa. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też niezawodne hamulce powinny być priorytetem.

Na jakie opony postawić?

Aby rower Gravel spełniał swoje zadania musi oczywiście posiadać porządne opony, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Jak łatwo zauważyć na pierwszy rzut oka rowery typu Gravel, to nic innego jak popularne szosówki z dużymi oponami. Zwykłe ramy pozwalają zazwyczaj zmieścić opony od 35 mm do 45 mm. Dzięki takim oponom można zapewnić sobie komfortową jazdę nawet po bardzo ciężkim terenie. Warto wspomnieć również i o tym, że z oponami tego typu bez problemu będzie można poradzić sobie na asfalcie. W ostatnim czasie jest bardzo duża moda na modele typu „monster cross”. Mowa tutaj o jednośladach, które do złudzenia przypominają tradycyjne rowery MTB. Szerokość i wielkość opon należy oczywiście dopasować do podłoża po którym najczęściej będzie się jeździć.