Mata treningowa do ćwiczeń – jaka jest jej rola i dlaczego warto ją mieć w domowej siłowni?

mata do treningu

Osoby ćwiczące w domu często kompletują swój prywatny sprzęt do ćwiczeń. Ciężarki, gumy, a nawet specjalistyczne urządzenia jak rowerek znajdują się na liście zakupów. Mata treningowa do ćwiczeń wydaje się zbędnym produktem, przecież można ćwiczyć na ręczniku lub podłodze. Tymczasem jest to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznego treningu.

Dlaczego warto kupić matę do ćwiczeń?

Ćwiczenia na macie treningowej do ćwiczeń będą dużo bardziej komfortowe. Antypoślizgowa mata treningowa do ćwiczeń przylega do podłogi, dzięki czemu minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się, upadku czy kontuzji. Zwłaszcza jeżeli wykonuje się figury do jogi lub ćwiczenia fizyczne jak deska – mata izoluje ciało od podłoża i zapewnia stabilność. Również pot płynący podczas ćwiczeń wsiąka w matę, a nie w podłogę czy dywan. Po ćwiczeniach wystarczy ją tylko umyć lub zdezynfekować.

Mata treningowa do ćwiczeń – jak wybrać najlepszą dla siebie?

Pierwszym kryterium wyboru maty powinna być długość i grubość. W przypadku jogi, lepsza będzie cienka mata – ok 2-3.5 mm. Jeżeli przeznaczona jest do zajęć fitness – warto kupić produkt o grubości powyżej 1 cm. Ważna jest też łatwość w przenoszeniu i zwinięciu – mata lekka, elastyczna i posiadająca szelki służące do przenoszenia sprawdzi się lepiej. Podczas zakupu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przyczepność – mata nie może się ślizgać po podłodze. Produkt nie powinien być też najtańszy – maty renomowanych firm sportowych – https://www.fightershop.com.pl/c247-maty mają wyższą cenę, ale jest to też gwarancja jakości i trwałości na lata.