Na co zwrócić uwagę wybierając rowery holenderskie?

Osoby, które chcą kupić rower holenderski powinny pamiętać o tym, że do wyboru są dwa różne modele. Pierwszym z nich jest omafiets, czyli popularna damka. Model ten wyróżnia się charakterystyczną ramą wygiętą na kształt łuku.

Drugim modelem jest z kolei opafiets, który z kolei wyróżnia się ramą poprowadzoną prosto w stronę suportu. Aby wybrać porządne rowery holenderskie należy zwrócić uwagę nie tylko na ich typ, ale również na wiele innych elementów.

Niezawodny napęd

Nowoczesne rowery holenderskie wyróżniają się surowością oraz tym, że są proste w obsłudze, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Klasyczny rower holenderski nie posiada przerzutek, dlatego też jest łatwy w utrzymaniu.

Niektórzy producenci oferują jednak rowery z przerzutkami planetarnymi z 3 biegami. Przerzutkami można oczywiście sterować za pomocą manetki na kierownicy.

Solidna osłona łańcucha

Wybierając rowery holenderskie należy zwrócić uwagę także na osłony łańcucha. Dzięki specjalnej nakładce, można zasłonić łańcuch i ochronić go przed ewentualnym zachlapaniem. Godne polecenia są nakładki skórzane, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych.

Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście nakładki plastikowe, ale niestety mogą one ulec uszkodzeniu. Najlepszym wyborem są nakładki, które osłaniają łańcuch po obu jego stronach.

Porządne hamulce

Dobry rower holenderski powinien posiadać także niezawodne hamulce, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Do wyboru są klasyczne hamulce bębnowe, które charakteryzują się duża odpornością na wilgoć.

Drugim rozwiązaniem są z kolei hamulce typu kontra.