Bluzy rowerowe — rodzaje, sensowność zakupu

bluzy rowerowe

Bluza rowerowa to odzież kolarza zapewniająca komfort jazdy. Ma swoje początki w legendarnych wyścigach kolarskich Tour de France i Girod Italia. Pierwotnie zaprojektowana wyłącznie dla kolarstwa wyczynowego, bluza od tego czasu przeniosła się do życia codziennego. Dziś można kupić bluzy rowerowe w każdym specjalistycznym sklepie czy dziale sportowym. Można też wybierać spośród wielu opcji pod względem ceny, sezonu, wyglądu i producenta.

Każdy zapalony rowerzysta, który lubi jeździć na długie dystanse, powinien rozważyć zaopatrzenie się w specjalną odzież. Rękawiczki, spodnie, szorty i bluzy rowerowe to pierwsze niezbędne elementy wygodnego stroju do jazdy. Odkryjmy korzyści płynące z koszulki, czym one są i czy Twój zakup jest uzasadniony.

Dlaczego bluza jest wygodna?

Pięć solidnych dowodów przemawiających za dedykowaną bluzę rowerową:

  1. Bluza rowerowa porusza się wraz z rowerzystą. Podczas gdy zwykłe ubrania klapią na wietrze (który zawsze będzie z jazdy), tutaj widzimy pełne dopasowanie do ciała. Nie ma dyskomfortu, o ile jest dokładnie dopasowany do rozmiaru.
  2. Odprowadzanie potu i wentylacja. Aktywne ćwiczenia w ruchu wiążą się z poceniem się. Zwykła odzież ulega przemoczeniu i powoduje dyskomfort i hipotermię. Bluzy rowerowe wykonane są z materiałów, które odparowują pot przepuszczając go przez siebie. Bluza jest łatwa do zdjęcia, w przeciwieństwie do mokrej bawełnianej koszulki.
  3. Tylne kieszenie. Niech Cię to nie zdziwi, w rzeczywistości jest to znacznie wygodniejsze niż kieszenie boczne. Kieszenie są zwykle wyłożone wodoodpornym materiałem, więc można w nich umieścić rzeczy osobiste. Kieszenie znajdują się na wysokości pasa, dzięki czemu można jeździć również z plecakiem.
  4. Kształt bluzy jest zoptymalizowany do jazdy na rowerze — jej tył nie wygina się w łuk, gdy kolarz jest w półprzysiadzie i jest zabezpieczony miękkimi silikonowymi mocowaniami. Rękawy są dłuższe (modele klasyczne), a na szyi znajduje się kołnierz jako ochrona przed wiatrem i kurzem.

Jakie są rodzaje bluz rowerowych?

bluzy rowerowe

Bluzy rowerowe ze sprint-rowery.pl można sklasyfikować według kilku cech:

  • Płeć rowerzysty;
  • Sezonowość;
  • Konkretna dyscyplina kolarska.

Podobnie jak konwencjonalna odzież, bluzy rowerowe występują w rozmiarach damskich i męskich. Biorąc pod uwagę różnice w anatomii kobiet i mężczyzn, różnią się one nieco kształtem. Męskie bluzy rowerowe są szersze na ramionach i węższe na dole. Bluzy damskie, przeciwnie, są prostsze i luźniejsze w rzucie poprzecznym niż koszule męskie. Rękawy bluz damskich są węższe.

Ogólne wymiary koszulki męskiej są większe.

Bluzy kolarskie dzielą się na klasyczne, letnie i ocieplane w zależności od sezonowości. Ponieważ ważne jest, aby jeździć na rowerze w zależności od pogody, dobrze jest, aby całoroczni rowerzyści mieli wszystkie te opcje. Letnie koszulki charakteryzują się szczególnie cienkim materiałem i krótkimi rękawami jak w koszulkach.

Materiał jest tak dobrany, aby chronić ciało przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a jednocześnie zapewnić maksymalną wentylację. Ramiona, jako bardziej odporne na słońce części ciała, mogą być odsłonięte. Wśród aktywnych letników istnieje nawet określenie „opalenizna kolarska”, gdzie opala się tylko do ramion, a reszta ciała jest chroniona przed słońcem.