Czym powinien charakteryzować się prosty licznik rowerowy?

Jak każdy rowerzysta doskonale wie, na rynku znaleźć można ogromną ilość różnego rodzaju akcesoriów i dodatków, które są mniej lub bardziej potrzebne do jazdy na rowerze. Jednym z takich dodatków jest bez wątpienia licznik rowerowy, który obecnie charakteryzuje się naprawdę bardzo zaawansowanymi funkcjami. Jak się jednak okazuje, wielu rowerzystów, jeśli w ogóle jest zainteresowanych takimi licznikami, to jedynie w podstawowej wersji. Jak wybrać licznik rowerowy, który będzie prostym i łatwym w obsłudze urządzeniem?

Jak powinny być transmitowane dane?

Podstawową sprawą, o której warto się dowiedzieć, gdy szuka się prostego i łatwego w obsłudze licznika rowerowego to, w jaki sposób powinny być transmitowane dane z czujnika do samego modułu z wyświetlaczem? Co tak właściwie jest dostępnego na rynku?

Wiele osób poleca w przypadku liczników rowerowych modele, które transmitują wszystkie dane poprzez np. protokół bluetooth. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim z powodu łatwości montażu. Jak się jednak okazuje, po pierwsze takie rozwiązanie jest dość kosztowne, a po drugie, samo połączenie bywa bardzo skomplikowane. Z tego też powodu coraz częściej polecanym modelem licznika jest ten, który transmituje dane w klasyczny, przewodowy sposób. Co prawda samo ustawienie urządzenia jest nieco trudniejsze, lecz późniejsze z niego korzystanie jest już wystarczająco proste dla każdego użytkownika.

Najważniejsze cechy i parametry prostego licznika rowerowego

Oczywiście sama forma transmisji danych z czujnika do wyświetlacza to dopiero początek, jeśli chodzi o podstawowe parametry licznika rowerowego. W co zatem musi być on wyposażony, aby był odpowiednio praktyczny, lecz jednocześnie tani, a także łatwy w obsłudze?

Jak można się łatwo domyślać, podstawowy licznik rowerowy powinien być w stanie zmierzyć prędkość, z jaką aktualnie rowerzysta się porusza. Co więcej, taki licznik powinien być wyposażony w zegarek, licznik czasu danej podróży, a także w funkcje takie jak wyliczenie średnie prędkości, z którą się rowerzysta porusza oraz wskazanie prędkości maksymalnej, z którą się jechało. Dobrym pomysłem jest także to, aby licznik był w stanie policzyć, jak długi odcinek się pokonało na jednej wycieczce, a także, aby zliczał on całkowity przebyty dystans.

Dodatkowe funkcje

Rzecz jasna powyższe funkcje i możliwości to nie jedyne cechy, którymi powinien się taki prosty licznik rowerowy charakteryzować. Oprócz tego warto się przyjrzeć, czy dany model wyposażony jest w wodoodporną obudowę, która chronić go będzie przed deszczem. Dodatkowo dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na sposób montażu do kierownicy. Licznik musi być przymocowany pewnie i stabilnie, tak aby nawet bardzo nierówna nawierzchnia, po której będzie się jechało rowerem, nie stwarzała ryzyka, że licznik się poluzuje i odpadnie od uchwytu mocującego go do kierownicy.

Jak więc widać, choć podstawowy model licznika jest z założenia dość prostym urządzeniem, to jednak jego poprawne wybranie bywa naprawdę trudnym zadaniem.

Przykłady różnych modeli liczników rowerowych znajdziesz tutaj: https://sprint-rowery.pl/liczniki-rowerowe