Na pierwszy rzut oka pedały rowerowe nie są bardzo ważne — komponenty są małe i pozornie nieistotne. Prawda jest jednak taka, że są one jedną z najważniejszych części roweru, ponieważ bez nich jakość i komfort jazdy znacznie spada. Jak wybrać odpowiednie pedały rowerowe? Co należy wziąć pod uwagę, na jakie parametry zwrócić uwagę? Poznajmy te pytania.

Rodzaje pedałów rowerowych

Istnieją trzy podstawowe rodzaje pedałów do rowerów — pedały platformowe, pedały kontaktowe i pedały hybrydowe. Te pierwsze są najczęściej spotykane i stanowią solidną podstawę, na której opiera się stopa. Te drugie mocowane są do kolców w dolnej części buta rowerzysty. Zapewniają one uczucie blokady i są często wybierane przez profesjonalnych jeźdźców. Hybrydowe lub kombinowane to platforma wyposażona w mechanizm kontaktowy do mocowania specjalnych butów.  Pedały rowerowe dzielą się na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia:

  • Pedały spacerowe — najczęściej wykonane są z wysokowytrzymałego tworzywa sztucznego;
  • Pedały ogólnego przeznaczenia — pedały platformowe, wykonane z połączenia metalu i tworzywa sztucznego;
  • On-road lub kontaktowe. Posiadają specjalny mechanizm sztywnego mocowania nóg;
  • Cross-country — charakteryzuje się lżejszą konstrukcją, brak platformy;
  • Modyfikacje do sportów ekstremalnych — wyposażone w platformę z kolcami.

Pedały rowerowe — konstrukcja

Aby zapewnić bezpieczną jazdę na rowerze, ważne jest, aby kupić pedały rowerowe o wysokiej jakości konstrukcji. Szczególnie jeśli planujesz używać ich przez dłuższy czas. W przypadku sportu wyczynowego najlepiej unikać pedałów wykonanych z jakichkolwiek elementów plastikowych, ponieważ prawdopodobnie rozpadną się szybciej niż aluminiowe lub stalowe. Plastikowe modyfikacje kosztują jednak mniej — to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie ważniejsze, trwałość czy cena.

Upewnij się, że produkty wykorzystują uszczelnione łożyska, aby zapobiec wnikaniu wody i przedłużyć ich żywotność. Wysokiej jakości pedały rowerowe są wyposażone w tytanowe wrzeciona, które są lżejsze, ale zwiększają koszt. W większości modeli ogólnego przeznaczenia zastosowano łożyska ze stali chromowanej. Są solidne, niezawodne i długotrwałe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pedału preferujesz, przy dokonywaniu wyboru należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Waga — lżejsze są zazwyczaj lepsze, ale czasami prowadzi to do zmniejszenia trwałości. Wybieraj modele jak najlżejsze, zwracając uwagę na materiał — najlżejsze modele wykonane są z plastiku, który jest podatny na wypaczenia.
  • Konserwacja — szukaj modeli, których platforma ma otwarte przestrzenie, gdzie łatwo można usunąć zanieczyszczenia.
  • Możliwość regulacji — jest to szczególnie ważne, jeśli wybieramy modele hybrydowe lub kontaktowe. Używając ich, należy wziąć pod uwagę ilość siły potrzebnej do zablokowania i zwolnienia stopy.
  • Trwałość — eksperci radzą wybrać solidną konstrukcję z gładkimi łożyskami, która nie będzie wymagała dodatkowej konserwacji. Modele wysokiej jakości wytrzymają liczne wstrząsy i zarysowania przez wiele lat. Ważnym parametrem jest również łatwość utrzymania czystości. Niektóre elementy można łatwo naprawić lub wymienić. Ich obsługa jest znacznie łatwiejsza.