Rodzaj skarpetek kolarskich ma znaczenie

Wybór stroju na rower nie dla każdego jest tak samo istotny, bo każdy używa rower do innych celów. Przy krótkich, rekreacyjnych przejażdżkach za miasto wystarczy zwykły wygodny strój. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy ktoś rowerem przemierza setki lub tysiące kilometrów. Niezależnie od tego, czy jest to profesjonalne treningi, czy częste, długodystansowe wycieczki. W każdym takim przypadku warto zadbać o odpowiedni dobór poszczególnych elementów stroju. Nawet tak błahych jak skarpetki.

Dlaczego warto zwracać uwagę na wybór skarpetek na rower?

Każdy sportowiec wie, że nieodpowiedni dobór stroju może mieć kolosalne znaczenie, zwłaszcza przy długotrwałym wysiłku. Kolarskie skarpetki mają bezpośrednią styczność z naszym ciałem, dlatego mogą mieć szczególne znaczenie. Źle dobrane skarpetki mogą nie tylko urażać ale nawet powodować rany. Warto więc poświęcić choć chwilę na wybór tego elementu stroju.

Na rower najlepsze będą skarpetki kolarskie, z zasady stworzone do tego by pokonywać naprawdę długie trasy. Nie powinny to być jednak jakiekolwiek skarpetki tego typu. Skarpetki kolarskie powinny spełniać przynajmniej kilka podstawowych warunków: być niezbyt grube, dobrze odprowadzać wilgoć i dobrze trzymać się nogi.

Co jeszcze warto wiedzieć o skarpetkach kolarskich?

Skarpety kolarskie są zwykle dość wysokie, sięgają gdzieś połowy łydki. Takie modele uznawane są za stylowe, ale takie rozwiązanie ma też znaczenie praktyczne. Taka wysokość skarpetek chroni nogi przed otarciami, na które narażeni są nawet kolarze na rowerach szosowych. Rowery mają całkiem sporo wystających elementów, którymi łatwo poranić sobie zwłaszcza okolice kostek.

Wysokość skarpetek jest na tyle istotna, że nawet w regulaminach zawodów znajdują się zapisy o normach, których należy przestrzegać w tym zakresie. Najczęściej wymaga się, by skarpetki kolarskie miały wysokość nieprzekraczającą połowy kości strzałkowej.

Skarpetki kolarskie powinny mieć też odpowiednią kolorystykę. Niepisane zasady kolarskiego dress codu mówią o tym, że najlepsze są skarpety białe lub w intensywnie kontrastowych kolorach. Ewentualnie dopuszcza się skarpety dobrane kolorystycznie do stroju. Tylko uwaga, wystarczy że odcień skarpet będzie odbiegał od odzienia reszty stroju by takie skarpety były w złym guście.

Jak wybrać skarpetki kolarskie?

Dobre skarpetki kolarskie nie powinny być zbyt grube. Właśnie dlatego najczęściej wykonywane tkanin technicznych, które gwarantują odpowiedni komfort techniczny oraz właściwe odprowadzanie wilgoci. Jedynie zimowe skarpetki powinny być wykonane z wełny merino. W takich warunkach ten materiał sprawdza się o wiele lepiej. Skarpetki kolarskie powinny mieć też odpowiednie ściągacze, które nie będą za mocno uciskały nóg, a jednocześnie utrzymają skarpetki na miejscu.

Wśród elementów, na które warto zwrócić uwagę kupując skarpetki kolarskie są dodatkowe funkcjonalności. Niektóre skarpetki mają przykładowo wstawki kompresyjne. Ten patent przydaje się zwłaszcza na dłuższych wyjazdach. Wstawki kompresyjne dodatkowo podtrzymują mięśnie i ścięgna. Dzięki temu uczucie zmęczenia pojawia się później. Najlepsze modele mają takie wstawki w rejonie kostek.