Rower do turystyki. Co trzeba wiedzieć?

Turystyka rowerowa staje się coraz popularniejszym hobby, ponieważ dostarcza moc wrażeń oraz można się przy niej solidnie zmęczyć. Jednocześnie jest to wspaniały sposób na bardzo tanie zwiedzanie, gdyż nie trzeba tankować benzyny czy wykupywać biletu parkingowego. Rower posiada bardzo dużo zalet w codziennym użytkowaniu. Ludzie mieszkający w mieście mogą właściwie zrezygnować z samochodu jeżeli nie mają zbyt daleko do pracy. Chcąc mieć pewność, że  spełni on wszystkie wymagania użytkownika, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Przede wszystkim cena

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić przed przystąpieniem do zakupów. Cena roweru może być bardzo duża, dlatego trzeba zrobić wszystko co w swojej mocy aby dobrze rozpoznać swoje wymagania oraz określić kwotę, którą można przeznaczyć na zakup. W ten sposób wybór znacznie się zawęzi, ponieważ rowery mogą kosztować od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Te ostatnie są zarezerwowane raczej dla zawodowców, ale kiedy ktoś posiada bardzo duże oszczędności może również pomyśleć o tego typu rozwiązaniu.

Szczegóły techniczne

Rower do turystyki musi być przede wszystkim wygodny, bezpieczny i funkcjonalny. To znaczy, iż komfort jazdy powinien być wysoki aby była ona bardzo przyjemna. Na ten aspekt ma wpływ rodzaj i kształt siodełka oraz wysokość i konstrukcja ramy. Warto przy tym pamiętać, że im mniejsza waga roweru tym jazda nim będzie wygodniejsza. 

Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest ilość przerzutek. W przypadku roweru do jazdy turystycznej warto by było ich jak najwięcej gdyż w ten sposób można sprawić, że jazda będzie lżejsza szczególnie kiedy dojdzie do stromego podjazdu górskiego.

Nie można zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Aby było ono jak najwyższe, rower powinien posiadać dobrej jakości hamulce. Mogą one mieć bardzo różną konstrukcję, od gumowych klocków po metalowe uchwyty zaciskające się na obręczy. Z tego powodu warto mniej więcej oszacować w jakie miejsca i po jakim terenie będzie się jeździć, gdyż hamulce muszą być również przystosowane pod tym kątem. Mogą być one dość drogie dlatego warto zabezpieczyć dodatkowe środki na ten zakup.

Każda osoba, która jedzie na wycieczkę rowerową bierze ze sobą jakiś ekwipunek. Aby podróż była komfortowa warto mieć rower z bagażnikiem. Pozwoli on przewozić nieduże ładunki, najczęściej do 25kg. Jest to waga, która spokojnie pozwoli zabrać ze sobą pożywienie oraz napoje, a nawet kilka dodatkowych rzeczy, które mogą przydać się podczas rowerowej podróży.

Podsumowując, rower do turystyki musi być przede wszystkim komfortowy i bezpieczny. Te dwa czynniki sprawią, że każda wycieczka będzie bardzo udana. Z tego powodu, koniecznie trzeba oszacować dostępny budżet, gdyż ceny tych urządzeń bywają bardzo wysokie. Mając określoną pewną ilość gotówki można udać się do sklepu lub poszukać czegoś na aukcjach. Trzeba przede wszystkim dobrze wiedzieć jak wybrać rower turystyczny aby nie kupić kota w worku, lecz bardzo dobry produkt dobrze zastępujący samochód.