Kask rowerowy – wszystko co musisz wiedzieć

kask rowerowy

Jeśli czytasz artykuł o tym, jak wybrać kask rowerowy, istnieje prawdopodobieństwo, że nie trzeba Cię przekonywać do noszenia go w celu ochrony głowy. Kaski po prostu mają sens, kiedy jeździsz, a w niektórych miejscach są one wymagane przez prawo. Wszystkie kaski muszą spełniać ten sam standard ochrony przed uderzeniami, ale podczas zakupów warto rozważyć kilka dodatkowych rzeczy.

Kluczowe czynniki przy wyborze kasku rowerowego

Przede wszystkim upewnij się, że otrzymujesz kask rowerowy, który jest odpowiednio dopasowany (dopasowany kask znajdziesz m.in. na https://sprint-rowery.pl/kaski-rowerowe). Złe dopasowanie może zagrozić ochronie (i chęci noszenia kasku), więc zaopatrz się w odpowiedni rozmiar i odpowiednio go wyreguluj. Poszukaj kasku rowerowego, który pasuje do Twojego stylu jazdy. Kategorie kasków upraszczają proces wyboru, kierując Cię w stronę opcji bardziej dostosowanych do Twoich potrzeb (ale kask szosowy można nosić na szlaku gruntowym, a kask do roweru górskiego nadal można nosić na drodze). Kaski rowerowe dzielą się na trzy podstawowe typy. Rekreacyjne kaski rowerowe są ekonomicznym wyborem i zapewnią podstawową ochronę przed uderzeniami podczas swobodnej jazdy. Kaski szosowe są zaprojektowane tak, aby były lekkie, dobrze wentylowane i aerodynamiczne. Kaski do rowerów górskich są dobrze wentylowane, a większość modeli oferuje rozszerzoną tylną osłonę głowy, ponieważ rowerzysta górski jest bardziej narażony na upadek do tyłu niż rowerzysta szosowy.

Rozmiar kasku rowerowego

Przy wyborze kasku rowerowego kluczowe znaczenie ma dobre dopasowanie, ponieważ źle dopasowany kask może zmniejszyć skuteczność w razie wypadku. Ponadto kask będzie noszony na każdym kilometrze każdej jazdy, dlatego należy zadbać o jego wygodne dopasowanie. Aby dobrać odpowiedni rozmiar kasku rowerowego, zacznij od zmierzenia obwodu głowy, ponieważ na tym opiera się dobór rozmiaru kasku. Aby określić obwód głowy, owiń elastyczną taśmę mierniczą wokół największej części głowy – około jednego cala powyżej brwi. Możesz też owinąć wokół głowy sznurek, a następnie zmierzyć jego długość za pomocą miarki. Dobrze jest kupować nowy kask przynajmniej co pięć lat, lub wcześniej, jeśli był on często używany. Zbyt dużo potu, promieniowanie UV ze słońca i niektóre substancje chemiczne, w tym te zawarte w kremach do opalania, mogą z czasem zniszczyć kask. 

Kask rowerowy – elementy składowe

Nowoczesna osłona rowerowa składa się z wielu elementów, a wysokiej jakości kaski dostosowują swoje komponenty, kształty i funkcje specjalnie do każdej dyscypliny. Kluczowe cechy, które należy wziąć pod uwagę to: wentylacja – konstrukcja, liczba i objętość otworów wentylacyjnych. System mocowania – rodzaj pasków z tyłu kasku, które utrzymują go na miejscu Pasek podbródkowy – utrzymuje kask na miejscu i w ustalonej pozycji. Wyściełanie – ilość materiału wyściełanego w wewnętrznej wyściółce kasku. Zdejmowana wyściółka pozwala na pranie materiału wewnętrznego, co może być ważne ze względów higienicznych. Waga – szczególnie ważna w przypadku kasków zawodniczych. Odblaskowość – aby pomóc rowerzystom, zwłaszcza dojeżdżającym do pracy, być widocznym w nocy. Ochrona przed uderzeniami – istnieje kilka rozwiązań technicznych. Przyłbica – niektóre kaski są wyposażone w zdejmowane szczyty lub przyłbice. Daszek w kasku rowerowym służy dwóm celom, osłania oczy przed słońcem i zapobiega gromadzeniu się deszczu na goglach lub okularach. Wyściółka – większa część kasku, która zgniata się i odkształca, aby zaabsorbować wstrząs spowodowany uderzeniem. Może być wykonana z ekspandowanego polistyrenu lub nawet z włókna węglowego