Jak działają pedały rowerowe?

pedały rowerowe

Do napędzania roweru przy pomocy siły mięśni nóg konieczne jest zastosowanie elementu umożliwiającego kontakt nogi rowerzysty z układem napędowym. W tym celu powstały i stosowane są pedały rowerowe. Stanowią one punkt podparcia dla stóp i pozwalają na przeniesienie siły z nóg na korbę, skutkując napędzaniem roweru. Jak są one zbudowane i jakie wyróżnia się rodzaje pedałów?

Budowa pedałów rowerowych

Od strony technicznej pedały rowerowe opierają się na ułożyskowanym wałku. Umieszczona jest na nim platforma pozwalająca na oparcie stopy. Umożliwia to obrót korbą, a także obrót samej platformy względem osi wałka, dzięki czemu pedał może pozostawać w poziomej pozycji względem podłoża w czasie całego obrotu korbą. Pedał łączony jest z ramieniem korby przy pomocy połączenia gwintowego. W zależności od strony, z której montowany ma być pedał, posiada on lewy, lub prawy gwint. Typowo do dokręcenia pedałów używa się klucza płaskiego, lub klucza imbusowego. 

Rodzaje pedałów

Pedały rowerowe różnią się między sobą kształtem, zastosowanymi materiałami i łożyskami. W kwestii materiałów wykorzystuje się głównie żywicę, tworzywa sztuczne, aluminium, czy nawet włókna węglowe. Stosowane w pedałach łożyska to zwykle łożyska kulkowe, lub tzw. łożyska maszynowe w nierozbieralnej obudowie. 

Ze względu na sposób użycia pedały rowerowe (dostępne np. tutaj) można podzielić na:

  • pedały platformowe – opierające się na szerokiej platformie stanowiącej miejsce oparcia dla stopy. W bardziej zaawansowanych wersjach posiadają specjalne piny poprawiające przyczepność do podeszwy buta;
  • pedały zatrzaskowe – wyposażone w specjalny system umożliwiający wpięcie buta wyposażonego w kompatybilny blok. Zapobiegają ześlizgiwaniu się nóg z pedałów i poprawiają efektywność pedałowania.